...

Üretim Planlama – Üretim Reçetesi

Çözümler

Üretim İmalat Planlama

Üretim dünyasında herkesin kâbusu haline gelen sorunları düşünelim: Zamanında teslim edilmeyen ürünler, müşteri şikayetleri, yüksek kalite maliyetleri, pahalı navlunlar, fazla stoklar, verimsizlik ve hatta iş kaybı tehditleri. Bu sorunların üstesinden gelmek için ihtiyacınız olan şey: Üretim Planlama.

Üretim Planlama Nedir?

Üretim planlama, geleceğe dair gerçekçi bir hayal kurmakla başlar. Evet, bir hayal! Ancak bu hayal, verilere dayalı bir planlama ile gerçeğe dönüşebilir. Üretim planlama, işletmenizin tüm süreçlerini düzenlemek ve optimize etmek için kullanılan stratejik bir araçtır. Bu planlamada, ürünlerinizin talepleri, üretim kapasiteniz, stok yönetimi, personel düzenlemeleri ve sevkiyat gibi birçok faktörü dikkate almanız gerekir.

Üretim Planlama Nasıl Yapılır?

Üretim planlamayı anlamak için basit bir örnek düşünelim: Diyelim ki tek bir ürününüz var, bu ürünü saatte 10 adet üretebiliyorsunuz ve her bir ürün için belirli miktarda hammadde kullanıyorsunuz. İşte bu noktada doğru planlama devreye girer. Öncelikle, müşterilerinizin taleplerini ve üretim kapasitenizi göz önünde bulundurarak ne kadar ürün üretebileceğinizi belirleyin.

Stok yönetimi de kritik bir rol oynar. Elimizdeki stokların ne kadar süreyle yetebileceğini hesaplamak önemlidir. İhtiyaç duyduğunuzda hammadde ve yarı mamulleri temin etmek için öngörülü siparişler vermek, stoklarınızı optimum seviyede tutmanıza yardımcı olur.

Tamsoft Ön Muhasebe Programı ile üretim süreçlerinizi kontrol altına alarak doğru bir stok yapısıyla müşterilerinize en efektif hizmeti vermek çok kolay.

Satın alma süreçlerinden başlayan mamül ve hammaddenin depoya giriş sürecinden sonra başlaya üretim süreci ister satışa dayalı olarak isterseniz de üretim emirleri ile gerçekleşmektedir.

Satışa dayalı üretim emri ürün satışına endeksli olarak reçeteler otomatik olarak çalışmakta ve satılan malın üretimi gerçekleşmektedir. Bu tür bir üretim işleminde hammadde stokları ve diğer gider unsurları tam olarak hesapanmakta üretilen malın maliyeti son satın alma fiyatlarına göre sürekli güncelliğini korumaktadır.

Üretim emri ile üretim işlemi sırasında oluşturulmuş olan üretim reçetesinden şu kadar adet üret emri girildiği anda üretim emri gerçekleşmekte ve reçeteye göre hammadde stokları eksilirken üretilen ürün stoku artış göstermektedir.

Satışa istinaden yapılan üretime göre üretim emri ile üretimde reçete fiatları ile üretim yapılmaktadır.

Üretim Reçeteleri Nedir?

Üretim reçetesi, bir ürünün üretim aşamalarını adım adım belirleyen önemli dokümanlardır. Bu reçeteler, ürünün oluşturulması için gereken hammadde miktarını, kullanım sırasındaki olası kayıpları ve işlem adımlarını içerir.

Ancak dikkat çekici bir detay, her operasyon adımının hammadde veya yarı mamul gerektirmediğidir. Dolayısıyla, sadece bu tür ihtiyaçları olan adımlar kaydedilir. Üretim reçetesine bir rota bilgisi girildiğinde, ürünün oluşturulması için gerekli operasyon adımları otomatik olarak belirlenir.

Ürün Parçalama – Üretim Reçetesi

Üretim işlemi ile mamul ürün ortaya çıkarılırken ürün parçalama işlemi ise tümden gelim yöntemi ile bütün bir ürün parçalanarak ters üretim gibi çalışmaktadır.

Özellikle et ürünlerinde bu metot çok fazla kullanılmakta; karkas olarak bütün giren et parçalanarak satılmaktadır. Özellikle standardın tam olarak yakalanamadığı durumlarda kullanılabilecek bu yöntem üretimle birlikte de kullanılabilir.

Bütün bir karkas etten çıkan kıyma, biftek, bonfile, kuşbaşı gibi ürünler başka bir üretim reçetesi ile köfte olarak üretilebilmekte ve stok işlemi hatasız bir şekilde yürütülmektedir.

Üretim ile ilgili daha detaylı bilgi için

Etiketler :
üretim planlama - üretim reçetesi

Üretim Reçetesi Satırları

Üretim reçeteleri satırları, ürün reçetesi revizyonuna ait girdi ve çıktı bilgilerini içerir. Bu satırlarda, üretimde kullanılacak malzemelerin miktarı, birim bilgileri ve diğer önemli detaylar kaydedilir.

Üretim reçetesi satırlarının sayısında bir sınırlama yoktur. Satırlarda ayrıca, girdi veya çıktı olarak kullanılacak malzemelerin yanı sıra bu malzemelerin miktarları ve birim bilgileri de belirtilir.

Optimized by Optimole
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.